Centrum elektronarzędzi „Bart”

„Bart” Power Tool Center

Projekt Centrum elektronarzędzi „Bart” znalazł się w pierwszej dziesiątce prestiżowego konkursu architektonicznego AEDIFICIUM, kórego głównym celem jest wskazanie i nagrodzenie najlepszych realizacji architektonicznych na terenie województwa podlaskiego.


Lokalizacja: Zaścianki, ul.Szosa Baranowicka 56
Inwestor: Prywatny
Autor projektu: Kiciński Krzysztof
Współpraca: Brajczewski Robert, Karolina Czochańska
Wykonawca: MK-Bud

Budynek został zaprojektowany na potrzeby sklepu z elektronarzędziami. Usytuowany został w sąsiedztwie bardzo zróżnicowanej architektury zarówno pod względem funkcjonalnym i estetycznym (zabudowa sakralna, przemysłowa, handlowa).
Od samego początku przyświecał niełatwy do osiągnięcia cel. Nawiązanie dialogu pomiędzy otaczającymi budynkami, usystematyzowanie, uporządkowanie najbliższego otoczenia. Odpowiedzią była prosta i skromna forma ubrana w ponadczasową cegłę. Materiał elewacyjny był najlepszym łącznikiem pomiędzy sąsiednią cerkwią wykonaną także z cegły oraz szarą zabudową budynków komercyjnych. Szara cegła sylikatowa to ukłon w stronę lokalnej produkcji tego typu materiałów.

Kolejnym istotnym elementem jest duża szklana elewacja. Jest ona zwierciadłem dla sąsiedniego budynku sakralnego będącego dominantą. Powiela ona także znajdujący się naprzeciw las i nadaje dynamiki dzięki przemykającymi po fasadzie obiciami aut.

Budynek stara się wpisywać w otoczenie, a nie z nim rywalizować.

Budynek zasadniczo składa się z przestrzeni sklepowej, magazynowej, serwisu narzędziowego oraz części biurowej. Każda z tych części posiada podkreślone wejście poprzez wnęki w elewacji, duże zadaszenie albo kolorystyczne odcięcie.